Zastanawiasz się jaka przenośna toaleta turystyczna będzie najlepsza? Przejrzyj rodzaje toalet turystycznych i zapoznaj się z tym, co ma do zaoferowania ranking 2024 roku!
Wycieczki turystyczne, biwakowanie, czy po prostu wypad pod namioty wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Sprzęt mobilny w postaci kuchenek turystycznych na kartusze czy też kuchenek turystycznych elektronicznych, bądź też lodówka turystyczna to najistotniejsze kwestie, jeśli chodzi o zadbanie o ciepły posiłek będąc z dala od cywilizacji. Jednakże, jedną z najistotniejszych kwestii związanych z wypadami za miasto jest, rzecz jasna, załatwienie potrzeb fizjologicznych w jak najbardziej komfortowy sposób. Z tego względu użytkowanie przenośnej toalety turystycznej to bardzo dobry i polecany pomysł.
Jak jednak mieć gwarancję, że wybierzemy odpowiedni produkt? Czym powinien charakteryzować się właściwy zbiornik na nieczystości? Jakie czynniki wpłyną na to, że wybierzemy produkt sprawdzony, który idealnie nada się pod namiot, na działkę, a także w każde inne miejsce? Aby korzystać z toalety przenośnej nie musimy wydawać bardzo dużo pieniędzy. Aczkolwiek im większy mamy budżet, tym bardziej zaawansowany sprzęt kupimy, dzięki czemu komfort obsługi, i sposób, w jaki będziemy zbiornik opróżniać, będzie znacznie się różnił.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Thetford Qube XG | 9.9 | Drogie | ||
BRANQ 1306 | 9.8 | Tanie | ||
Bituxx | 9.7 | Drogie | ||
GreenBlue GB320BG | 9.6 | Tanie | ||
Berger Deluxe | 9.5 | Drogie | ||
Bo-Camp 428679 | 9.4 | Drogie |
Dlatego w celu przygotowania właściwego zestawienia i zaprezentowaniu wam najciekawszych urządzeń obecnie dostępnych na rynku, postanowiliśmy sprawdzić dostępne produkty. Bazując na ekspertyzie specjalistów i doświadczeniu w turystyce i kempingu, stworzyliśmy analizę porównawczą, w której omawiamy najistotniejsze kwestie związane z zakupem idealnej toalety przenośnej. Nasi eksperci przyjrzeli się takim kluczowym kwestiom jak to czy jest to elektryczny czy klasyczny typ toalety, jaka jest pojemność zarówno dolnego zbiornika jak i części górnej, a także jak trwałe rozwiązanie jest.
Ranking toalet turystycznych otwiera Thetford Qube XG 21 l, czyli jeden z najlepszych modeli sprzętów turystycznych Thetford
W rankingu 2024 zwyciężyła bardziej zaawansowana opcja w postaci toalety mobilnej od firmy Thetford. Model Qube XG jest całkiem duży, bo zbiornik na fekalia ma aż 21 litrów pojemności. Co więcej, jest on szczelny, odpinany, a także wyposażony w specjalny uchwyt do przenoszenia. Co więcej, ma on specjalnie zaprojektowaną rurę spustową, co w połączeniu z ponadprzeciętnymi parametrami daje nam bardzo dobry produkt.
Warto jednak zacząć od najistotniejszej kwestii związanej z tego typu urządzeniami, mianowicie od specyfikacji. Model od firmy Thetford oferuje nam całkiem duży zbiornik, dzięki czemu opróżnić fekalia będziemy mogli dopiero po paru “posiedzeniach”. Warto też zauważyć, że urządzenie ma zbiornik na wodę czystą o pojemności 15 litrów, a zastosowania pompka do płukania pozwala szybko przetransportować nieczystości w kierunku dolnej części.
Warto też zauważyć, że z uwagi na to, że jest to chemiczny model, urządzenie bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Ponadto, w zestawie otrzymujemy dwa płyny na start. Mają one za zadanie czyścić toaletę i zapobiegać gniciu wody, przez co utrzymujemy toaletę we właściwym stanie.
- Duży zbiornik;
- Prosta obsługa;
- Dwa płyny w zestawie jako gratis;
- Komfortowe opróżnianie dolnego zbiornika.
- Dosyć wysoka cena.
Ranking toalet turystycznych na rok 2024 uzupełnia też bardzo budżetowy zbiornik, mianowicie BranQ DUŻY 22 l
Jeśli wybranie opcji chemicznej nam nie odpowiada i bardziej interesuje nas klasyczna toaleta turystyczna, to w takiej sytuacji dobrym wyborem może być model od firmy Branq. Jest to sprzęt bardzo budżetowy, który nie ma na spłuczki ani podziału na górny zbiornik czy też dolny. Jest to więc klasyczne wiadro, które oprócz specjalnego uchwytu do przenoszenia, na którym umieścić możemy papier toaletowy, nie ma żadnych innych dodatków i akcesoriów.
Urządzenie jest bez wątpienia znacznie mniej zaawansowane niż zwycięzca rankingu. Nie jest to bowiem toaleta chemiczna, w której dodatkowe płyny i specjalny podział na dolną i górną część pozwalają utrzymać produkt w czystości. Aczkolwiek warto zauważyć, że nakładana deska jest dostępna w zestawie, dzięki czemu pomimo niskiego budżetu dalej możemy skorzystać z toalety w stosunkowo cywilizowany sposób.
Muszla, podobnie jak i pozostała część toalety w formie wiadra, jest plastikowa. Warto jednak zauważyć, że urządzenie charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością, a dodatkowo dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego łatwo można doprowadzić produkt do czystości. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że plastikowe wykonanie nie sprzyja osobom o wadze przekraczającej 120 kg.
- Bardzo niska cena;
- Duża pojemność;
- Łatwy w utrzymaniu czystości;
- Bardzo lekki i stosunkowo kompaktowy.
- Nie jest zalecany dla osób o wadze powyżej 120 kg;
- Klasyczna toaleta w formie wiadra – mniej komfortowe opróżnianie.
Alternatywą dla opcji powyżej będzie przenośna toaleta chemiczna o dosyć wysokiej cenie, ale świetnych parametrach. Bituxx 20L z pewnością zasługuje na nasze uznanie
Inną toaletą turystyczną rodzaju chemicznego wartą polecenia jest opcja przygotowana przez markę Bituxx. Model HD17633 jest nieco tańszy od zwycięzcy rankingu, a dodatkowo ma do zaoferowania podobne parametry. I choć nie dostajemy w zestawie żadnych dodatków, to sam produkt jest zdecydowanie solidny, wykonany z dobrych materiałów, a także komfortowy w użytkowaniu.
Urządzenie oferuje zbliżoną pojemność do innych toalet w tym zakresie cenowym – 20 litrów. Pozwala to załatwić swoje potrzeby i nieco ograniczyć częstotliwość opróżniania zbiornika. W tym modelu mamy dwa zbiorniki – jeden na wodę czystą, a drugi, dolny, na nieczystości. Toaleta pozwala na odczepienie części górnej od dolnego za pomocą specjalnych zaczepów. Dzięki temu możemy w komfortowy sposób złapać dolną część zbiornika za uchwyt i opróżnić ją gdy będzie napełniona.
Warto zauważyć, że opisywana toaleta charakteryzuje się bardzo dużą nośnością – udźwig wynosi aż 130 kg, dzięki czemu nawet cięższe osoby mogą w bezpieczny sposób korzystać z toalety. Miejmy na uwadze fakt, że 20 litrów to zbiornik na odpady. Natomiast zbiornik na czystą wodę ma tylko 10 litrów.
- Bardzo duże maksymalne obciążenie;
- Spora pojemność zbiornika na odpady;
- Łatwa obsługa;
- Proste opróżnianie dolnego zbiornika.
- Stosunkowo wysoka cena;
- Brak dodatkowych akcesoriów w zestawie.
GreenBlue GB320BG 19 l to kolejna przenośna toaleta turystyczna o niskiej cenie
Jeśli nie przeszkadza nam zwykłe wiadro i potrzebujego urządzenia lekkiego, protego, ale przy tym i bardzo trwałego, to oferta od GreenBlue może okazać się idealna. Toaleta w formie wiadra, która nie ma dodatkowego zbiornika tylko jeden, duży, 19 litrowy kosz, jest rozwiązaniem tanim, kompaktowym, a przy tym nieco mniej higienicznym niż alternatywy chemiczne. Aczkolwiek to idealne udogodnienie z uwagi na swoją solidność, łatwość w czyszczeniu, a takżę budżetowość.
Produkt wyposażony jest w 19 litrowy zbiornik na odchody. Wykonany został z trwałego i odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego wysokiej klasy. Pozwala to na użytkowanie sprzęt przez osoby o wadze do nawet i 130 kg. Konstrukcja została przemyślana tak, aby ułatwić opróżnianie wiadra. Dobrym tego przykładem jest specjalne wgłębienie na dnie wiadra.
Opcja wyposażona jest w deskę, a dodatkowo uszczelki i szczelne połączenia sprawiają, że nawet po załatwieniu się przykre zapachy nie wydobywają się z wnętrza produktu. Opcja ma nam do zaoferowania uchwyt do przenoszenia i to tak naprawdę tyle, jeśli chodzi o dodatki czy cechy szczególne.
- Bardzo niska cena;
- Szczelna budowa;
- Wysoka wytrzymałość – nośność do 130 kg;
- Bardzo dobre wykonanie jak na tworzywo sztuczne.
- Brak specjalnego, wydzielonego zbiornika na odchody;
- Pojemność poniżej przeciętnej.
Najbardziej zaawansowany zbiornik na wodę i nasze odchody to bez wątpienia Berger Deluxe 17 l
Jednym z droższych urządzeń turystycznych w postaci chemicznej toalety jest model Deluxe od firmy Berger. Co ciekawe, nie jest to duża toaleta, ponieważ sam zbiornik na fekalia ma dosyć małą pojemność – tylko 17 litrów. Warto natomiast nadmienić, że zbiornik na wodę jest tutaj większy niż w niejednej toalecie chemicznej, a z uwagi na wysokiej klasy komponenty, sprzęt ten uznawany jest za jeden z lepszych. Może to więc nieco tłumaczyć podwyższoną cenę – nawet w stosunku do innych urządzeń typu chemicznego.
Propozycja wyposażona jest w mechanizm spustowy, który umożliwia nam przeniesienie fekalii i innych zanieczyszczeń do dolnego, oddzielonego od pozostałej części toalety zbiornika. To natomiast gwarantuje wyższy poziom higieny i brak przykrych zapachów, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych toalet typu wiadro. Sprzęt jest solidny, wytrzymały, a dodatkowo wykonany z trwałego tworzywa sztucznego. Maksymalne obciążenie to aż 130 kg, a więc większość zainteresowanych będzie w stanie bez najmniejszych problemów poradzić sobie z propozycją.
Warto natomiast zauważyć, że sprzęt nie jest wyposażony w dodatkowe płyny, które mogłyby znacznie poprawić czystość i zadbać o to, aby woda w zbiorniku nie gniła, a proces czyszczenia toalety po jej wypróżnieniu był prostszy i szybszy. Nie mniej jednak zastosowanie specjalnej rury spustowej znacznie przyspiesza opróżnianie toalety, a specjalny wałek transportowy ułatwia przenoszenie dolnej części zbiornika.
- Bardzo dobre wykonanie;
- Wysokie maksymalne obciążenie;
- Łatwe opróżnianie zbiornika z fekaliami;
- Ułatwiony transport.
- Bardzo wysoka cena.
Natomiast Bo-Camp 428679 7 l to dobra toaleta turystyczna, jeśli przede wszystkim zależy nam na kompaktowości
Jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę, a nie na wielodniowy kemping, to bez wątpienia najbardziej kompaktowe rozwiązanie spośród dostępnych będzie atrakcyjnym rozwiązaniem. Opcja przygotowana przez Bo-Camp jest niezwykle lekka, malutka, a przy tym bardzo prosta w obsłudze. Co więcej, wyposażona została w specjalny, wyjmowany zbiorniczek. Oznacza to, że mamy do dyspozycji tak jakby dwie części – pierwsza to zamykane wiaderko, które po załatwieniu naszych spraw pozwala nam na łatwe wyciągnięcie zawartości i wyrzucenie – drugie natomiast to pozostała część toalety, czyli korpus wraz z muszlą i deską.
Ten kempingowy zestaw nie jest co prawda ani duży, ani zaawansowany. Jednakże swoje kosztuje. Propozycja jest jedną z najdroższych, jeśli chodzi o klasyczne, wiaderkowe toalety turystyczne. Nie mniej jednak samo wykonanie i trwałość, a także kompaktowość urządzenia w połączeniu ze specjalnym otworem i uchwytem na papier toaletowy sprawia, że to jedna z najciekawszych opcji obecnie dostępnych na rynku.
Musimy natomiast pamiętać, że z uwagi na utrzymanie lekkości i kompaktowości, producenci zastosowali tutaj tworzywo sztuczne. I chociaż są dostępne wiaderka plastikowe o nośności nawet i 130 kg, tutaj sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Z uwagi na bardzo małą wielkość toalety, maksymalne obciążenie to jedynie 80 kg.
- Bardzo mała waga;
- Kompaktowy;
- Łatwy w opróżnianiu z uwagi na dwie dwuczęściową konstrukcję;
- Uchwyt na papier w zestawie.
- Wysoka cena jak na klasyczną toaletę wiaderkową.
Dalej nie wiesz jak wybrać odpowiednią ofertę? Sprawdź w takim razie poniższe wskazówki!
Skoro zabieramy z nami na biwak termos obiadowy czy też lodówkę przenośną, to nie możemy też zapomnieć o urządzeniu, które znacznie ułatwi załatwianie potrzeb biologicznych. Przy okazji poprawi to komfort i zagwarantuje bezpieczeństwo. A to przecież bardzo istotne kwestie będąc z dala od cywilizacji. Dlatego właśnie tak ważne jest wyposażenie się w toaletę turystyczną.
Od nas to jednak zależy czy wybierzemy opcję lekką, ciężką, a co za tym idzie stabilną, czy może po prostu wybierzemy produkt który łatwo wyczyścić i który oferuje spłukiwanie dzięki ręcznej pompce. Jedno jest pewne – przede wszystkim musimy określić jaka toaleta turystyczna będzie dla nas najwłaściwsza bazując na typie konstrukcji.
Dopiero gdy odpowiemy sobie na to pytanie, czas przyjdzie na zweryfikowanie pozostałych kryteriów. Te są nie mniej ważne z uwagi na to, że znacząco wpłyną na to jak dany produkt będzie działał, czy będzie tak komfortowy jak sobie tego zażyczymy, i czy jego wykonanie pozwoli na bezproblemowe użytkowanie nawet w przypadku cięższych biwakowiczów. Ciekawe opinie i informacje znajdziemy też w poniższym poradniku:
Jakie są rodzaje toalet turystycznych? Wszystko co musisz wiedzieć o tym czym jest toaleta chemiczna i klasyczna
Pierwszą kluczową kwestią jest, oczywiście, określenie czy wystarczy nam kompaktowa, lekka, i nieco spartańska wersja klasyczna w formie wiaderka, czy może bardziej interesuje nas toaleta chemiczna. Oczywiście należy pamiętać, że w obu przypadkach bardzo istotną rzeczą jest przyjrzenie się poszczególnym parametrom, ale zasada działania, komfort, jaki oferują, a także ich cena znacznie się od siebie różni.
Chemiczne toalety są bardziej zaawansowane i zazwyczaj skonstruowane są w taki sposób, że są dwuczęściowe. Pierwsza część to górny zbiornik z czystą wodą. Natomiast na dole znajduje się zbiornik – jest on zazwyczaj większe od tego na górze – na nasze odchody. Część dolna jest w zwyczaju bardzo szczelna i nawet po kilkurazowym załatwieniu swoich potrzeb nie musimy martwić się o wydobywający się z dolnej części smród. Gwarantowane jest to przez zastosowany wody do spłukiwania.
Chemiczna toaleta sprawdzi się w miejscach bez dostępu do klasycznych ubikacji czy toi toiów, natomiast to też idealne rozwiązanie na bardziej eleganckie i komfortowe wypady jak, na przykład, na jacht czy też jadąc kempingiem na wakacje “pod chmurką”. Natomiast klasyczne toalety wiaderkowe będą idealne, jeśli nie potrzebujemy aż tak wysokiego komfortu i nie przeszkadza nam fakt, że po jednorazowym opróżnieniu będziemy musieli wyczyścić toaletę.
Bituxx 20L
BranQ DUŻY 22 l
Każda przenośna toaleta turystyczna musi oferować nam odpowiednią pojemność
Skoro już wiemy czym się różni toaleta typu wiaderko od chemicznej, czas przyjrzeć się najistotniejszym ich parametrom. I jednym z nich jest właśnie pojemność. Bardzo duży litraż pozwala na swobodne korzystanie z produktu bez martwienia się, że po jednej czy dwóch wizytach w toalecie będziemy musieli opróżniać przenośną ubikację.
Dotyczy to zarówno opcji chemicznych, gdzie mamy o wiele bardziej zaawansowaną konstrukcję, ale też i w przypadku wiaderkowych toalet. Oczywiście tutaj musimy mieć na uwadze, że wybrany przez nas produkt musi być szczelnie zamykany, aby nie rozprzestrzeniał się nieprzyjemny zapach.
Pojemność toalet jest bardzo różna – niewielkie ubikacje “na raz” mogą mieć pojemność od nawet 5 litrów do 10 litrów. Natomiast zazwyczaj te wielokrotnego użytku oferują pojemność w przedziale od 18 do 22 litrów – jeśli chodzi o sam zbiornik na nieczystości. Natomiast największe mogą mieć pojemność nawet i 22-27 litrów.
Jaka jest maksymalna nośność?
Następnym kryterium o bardzo dużym znaczeniu jest nośność, czyli innymi słowy maksymalne obciążenie. Jeśli wybierzemy produkt bardzo malutki i wykonany z przeciętnej jakości plastiku, to niestety nawet i dorosły człowiek o prawidłowej masie ciała będzie miał problemy ze stabilnością i bezpieczeństwem. I choć najmniejsze toalety wiaderkowe mogą ważyć bardzo mało i idealnie się sprawdzić na wypady z małym bagażem, tak nośność na poziomie 70-80 kg jest niewystarczająca.
Jeśli więc nie chcemy martwić się, że nasz ciężar połamie urządzenie, warto szukać toalet o nośności nie mniejszej niż 110-120 kg. Nawet jeśli ani my ani nasi znajomi tyle nie ważą, to dodatkowe kilogramy pokazują, że producent jest pewien swojego produktu i nawet większe obciążenia nie doprowadzą do uszkodzenia toalety. Te najbardziej “nośne” sprzęty mają ustaloną maksymalne obciążenie na poziomie nawet i 130 kg
GreenBlue GB320BG 19 l
Berger Deluxe 17 l
Cechy dodatkowe też kluczowe
Choć powyższe parametry są najistotniejsze, to dosyć ważne będą też cechy dodatkowe i właściwości danego produktu. To zazwyczaj specjalne, autorskie rozwiązania, które dostępne są tylko w przypadku nielicznych modeli. Takim przykładem może być, chociażby, zastosowanie specjalnego uchwytu na papier toaletowy czy też wyposażenie sprzętu w nóżki antypoślizgowe.
Miejmy też na względzie, że bardzo często w przypadku toalet przenośnych stosuje się specjalne środki chemiczne. Płyny te znacznie pomagają w utrzymaniu czystości i dbają o to, aby woda nie gniła. Późniejsze czyszczenie takiego zbiornika jest o wiele prostsze.
Podsumowanie – wykorzystaj zdobytą wiedzę i ciesz się komfortem już dziś!
Najlepsza toaleta turystyczna to bez wątpienia Thetford Qube XG 21 l z uwagi na bardzo dobrą jakość wykonania, świetne funkcje dodatkowe, a także ze względu na dodatki, jakimi są środki chemiczne. Konstrukcja toalety jest trwała, składa się z dwóch części, gdzie jeden to zbiornik wody czystej, a drugi to po prostu miejsce na nieczystości. Jeśli więc wybieramy się w miejsce, gdzie kanalizacja nie jest łatwo dostępna, to ta ubikacja pozwoli nam na komfortowe załatwianie swoich potrzeb.
Jeśli jednak dalej nie wiesz jaka toaleta turystyczna będzie odpowiednia na twój wyjazd bądź po prostu powyższy numer jeden jest dla ciebie zbyt drogi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać nieco mniej zaawansowaną propozycję, gdzie toaleta jest w formie wiaderka. Nie będzie gwarantować, co prawda, stabilności, ale jeśli wybierzemy odpowiedni produkt, to opcja będzie idealnym zastępstwem publicznych toalet. Wystarczy upewnić się, że jej pojemność jest odpowiednia. Tak samo jak i maksymalne obciążenie.
Submit your review | |