Śpiwory puchowe ranking ofert na rok 2025 – wybierz najwłaściwszą opcję już dziś!
Zimowe eskapady bardzo często wiążą się z drogim sprzętem i potrzebą wyposażenia się w najbardziej zaawansowane urządzenia czy akcesoria. Dbają one o nasz komfort i wygodę. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, a gdy planujemy biwakowanie zimą, to właściwy wybór związany jest z zakupem odpowiedniego sprzętu do spania. Dlatego musimy wiedzieć jaki śpiwór puchowy wybrać.
Rynek jest jednak przepełniony najróżniejszymi produktami. Każdy producent stara się przyciągnąć naszą uwagę ciekawymi atrybutami, wyróżniającym się wyglądem czy też po prostu nowoczesną technologią wykonania. A ta ma bardzo duży wpływ na szereg parametrów i atrybutów. Te wskazać nam mogą czy mamy do czynienia z produktem wartościowym czy też budżetową opcją, która nie sprawdzi się w najbardziej mroźne noce.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
![]() | MUMIA ABARQS 850g | 9.9 | Tani | ![]() |
![]() | Fjord Nansen NORDKAPP | 9.8 | Średnia | ![]() ![]() |
![]() | Puchowy termiczny śpiwór | 9.7 | Tani | ![]() |
![]() | PAJAK CORE | 9.6 | Drogi | ![]() |
Jeśli więc zależy nam na zakupie śpiwora puchowego wykonanego we właściwy sposób, a także gwarantującego odpowiedni poziom komfortu nawet w bardziej wymagających warunkach, to musimy przede wszystkim znaleźć taki śpiwór zimowy który dość znacząco różni się od dobrych spiworów turystycznych, którego materiał wykonania i wypełnienie są najwyższej klasy i gwarantują też lekkość. Ponadto specjaliści uwzględnili też właściwości antyalergiczne, kompaktowość rozwiązania czy też inne parametry.
PUCHOWE ŚPIWORY MUMIA ABARQS 850g | 1*C – 19*C

Pierwsze miejsce zajął śpiwór typu mumia dostępny w trzech atrakcyjnych kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Śpiwór sprzedawany jest razem z wygodnym pokrowcem zapewniającym komfortowe transportowanie produktu. Model po rozłożeniu ma 210 centymetrów długości i 60 centymetrów szerokości w nogach oraz 75 centymetrów szerokości w głowie. Po złożeniu i w pokrowcu jego wymiary to 35 centymetrów wysokości i 19 centymetrów szerokości. Śpiwór waży 0.80 kilograma.
Model powstał w całości z poliestru, dzięki czemu dobrze ogrzewa, trzyma temperaturę i jest odporny na wilgoć. Również wypełnienie jest poliestrowe, dlatego śpiwór może być używany przez alergików, ponieważ nie uczula. Produkt ma szereg udogodnień, w tym ściągacz ze stoperem w górnej części śpiwora, który umożliwia opatulenie się materiałem w zimną noc. Ponadto bardzo przydatne są wieszaki do suszenia. Warto tutaj wspomnieć, że śpiwór można prać ręcznie i szybko on schnie.
Na całej powierzchni modelu znajdują się szwy zapobiegające przesuwaniu się wypełnienia. Bok jest zapinany na dwa suwaki. Przy głowie umiejscowiony jest specjalny rzep zapobiegający przypadkowemu rozsunięciu zamka. Śpiwór utrzymuje ciepłą temperaturę nawet w wilgotnym otoczeniu.

- Antyalergiczny;
- Miękki i ciepły;
- Przeszycia na całej powierzchni.

- Poliestrowe wypełnienie.
Śpiwór puchowy Fjord Nansen NORDKAPP HYDRO 400 MID

Kolejny model to lekki śpiwór puchowy ważący 750 gramów wypełniony gęsim puchem. Zewnętrzna tkanina to nylon 20d, który jest wytrzymały i odporny na wpływ czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, chłód i wiatr. Nylon świetnie izoluje i utrzymuje ciepło. Wypełnienie natomiast to hydrofobowy puch gęsi o sprężystości 800 cuin. Ponadto puch rozłożono tak, żeby ciepło było odpowiednio rozprowadzone po całej powierzchni śpiwora.
Śpiwór składa się z 31 niezależnie wypełnionych komór – oznacza to, że wypełnienie się nie przesuwa, zawsze jest w swojej komorze. Całkowita długość modelu to 198 centymetrów, jednak maksymalny wzrost użytkownika nie powinien przekraczać 178 centymetrów. W najszerszym miejscu, czyli przy głowie, śpiwór ma 80 centymetrów szerokości, a w najwęższym (w stopach) 30 centymetrów. Produkt sprawdzi się nawet w temperaturze ekstremalnej do minus 22 stopni Celsjusza.
Po spakowaniu produkt mierzy 34 centymetry wysokości i 18 centymetrów szerokości. Śpiwór ma praktyczny i ergonomiczny kaptur wyposażony w dwa ściągacze. Ponadto znajduje się w nim kołnierz oraz listwa termiczna. Lewy bok śpiwora jest zapinany na suwak.

- Wytrzymały i odporny materiał;
- Dobre ściągacze;
- Lekki.

- Trochę ciasny.
Puchowy termiczny śpiwór podróżny 210*80cm, 600g

Śpiwór czterosezonowy dostępny w dwóch kolorach – ciemnej zieleni oraz moro. Model jest skuteczny przy temperaturze najniżej minus 9 stopni Celsjusza, a jego temperatura komfortu plasuje się w przedziale od 6 do 10 stopni Celsjusza. Wymiary rozłożonego śpiwora to 210 centymetrów długości i 70 centymetrów szerokości; jest to model prosty, w każdej części tak samo szeroki. Całkowita waga śpiwora to 1250 gramów, jest on zatem stosunkowo ciężki.
Wnętrze śpiwora to wysokiej jakości kaczy puch, który świetnie ogrzewa. Z zewnątrz model obszyto syntetycznym materiałem, który jest miękki, elastyczny i długo utrzymuje temperaturę wewnątrz śpiwora, jednocześnie nie dopuszczając wiatru, wilgoci i chłodu do środka. Z lewej strony znajduje się suwak; produkt można rozpiąć i użyć np. jako podkładu pod prześcieradło na wakacjach.
Model wyposażono w kaptur, nie ma jednak on ściągaczy, dlatego trzeba uważać na głowę w niskich temperaturach. Po lewej stronie, w górnej części jest rzep zabezpieczający zamek przed przypadkowym rozsunięciem. Śpiwór ma odpowiednie przeszycia, dzięki którym puch się nie przesuwa.

- Maskujący odcień;
- Wysokiej jakości wypełnienie;
- Materiał, który utrzymuje ciepło.

- Brak ściągacza w kapturze.
Śpiwór puchowy Pajak CORE 400 ’20 NAVY L REGULAR

Granatowy śpiwór w atrakcyjnym zestawie z mocnym pokrowcem i plastikowym bidonem. Jest to drogi model, ale z pewnością wart swojej ceny. Śpiwór jest trzysezonowy i ma kształt typu mumia. Można wygodnie go złożyć i umieścić w etui zamykanym ściągaczem. Produkt waży 800 gramów w rozmiarze regular, czyli dla osób do 180 centymetrów wzrostu. Dostępne są jeszcze dwa inne rozmiary: short, do 165 centymetrów wzrostu i long do 205 centymetrów wzrostu.
Śpiwór jest zdatny w temperaturze minimalnej do minus 24 stopni Celsjusza, natomiast temperatura komfortu mieści się w przedziale od minus 4 do zera stopni Celsjusza. Materiał zewnętrzny to wysokiej jakości niezawodny DURALIGHT wyjątkowo odporny na wiatr, wilgoć i przenikliwy chłód. Jest on również miękki i przyjemny w dotyku. Wnętrze śpiwora wyłożono kaczym puchem.
Produkt posiada zewnętrzne i wewnętrzne pętle służące do wywieszenia, praktyczną kieszeń wewnętrzną oraz system szybkiej regulacji kaptura. Zamek znajduje się z lewej strony i przy głowie umiejscowiony jest rzep zabezpieczający suwak przed przypadkowym rozsunięciem. Śpiwór dokładnie okala całe ciało, ale pozostawia komfortową przestrzeń, dzięki czemu użytkownik może swobodnie się poruszać.

- Mocny pokrowiec;
- Wysokiej jakości materiał;
- Estetyczny wygląd.

- Wysoka cena.
Jak upewnić się, że wybrany śpiwór zimowy będzie odpowiedni? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!
Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że powyższe rekomendowane produkty są bardzo ciekawe ze względu na szereg właściwości, jakie oferują. Oprócz tego, musimy też pamiętać o tym, że jeśli nie interesują nas ultralekkie śpiwory puchowe, a bardziej zależy nam na budżetowym wyborze, to spośród recenzowanych produktów też znajdziemy faworyta. Aby jednak mieć stuprocentową gwarancję, że mamy do czynienia z najlepszą propozycją, zawsze powinniśmy zweryfikować produkt, który wpadł nam w oko.
Aby jednak to zrobić skutecznie, potrzebna jest wiedza i to niemała. Dane, jakie powinny ostatecznie wpłynąć na to czy wybierzemy konkretny produkt czy też rywala, są bardzo zróżnicowane. Co więcej, każdy producent stara się przedstawić swoją ofertę w jak najatrakcyjniejszy sposób, przez co niektóre metody zapisania poszczególnych informacji są mylące. W tym właśnie momencie nasze własne doświadczenie czy wiedza może okazać się kluczowa.
Nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi himalaistami i nie wiemy na co zwrócić uwagę kupując zimowy śpiwór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco się podszkolić w tej tematyce i wybierać ofertę, która sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem zakupowym, gdzie omówiliśmy wszystkie rodzaje temperatur podawanych przez producentów, rodzaj wypełnienia, wagę śpiwora, a także rozmiar po złożeniu.
Uwzględnijmy najpierw wypełnienie
Jednym z najważniejszych atrybutów dobrego śpiwora – nieważne czy będzie to opcja na lato, na jesień czy czterosezonowa, jest zweryfikowanie wypełnienia, jakie producent zastosował. Wskazuje to czy mamy do czynienia z jakościowym rozwiązaniem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i też charakteryzujących się lekką wagą czy po prostu o budżetowym wyborze.
Wypełnienie puchowe jest z pewnością bardzo pożądane przez każdego, kto myśli o zakupie średnio zaawansowanego śpiwora. Puszysty materiał ocieplający, który dodatkowo zatrzymuje powietrze i jest sprężysty i wytrzymały.
Śpiwór puchowy Fjord Nansen NORDKAPP HYDRO 400 MID

Tak w skrócie można opisać puch – szczególnie kaczy. Jest to więc gwarantem odpowiedniego wykonania i choć cena może być nieco wyższa niż w przypadku poliestrowego wypełnienia, to zdecydowanie będzie to najlepsza opcja na zimę.

Temperatura komfortu, ekstremalna i dolnej granicy
Następnie przyjdzie nam zweryfikować temperaturę. Tutaj najczęściej producenci stosują trzy pomiary. Są to temperatury komfortu, dolnej granicy, a także ekstremalne. Te dwie pierwsze wskazują nam na minimalną temperaturę, w jakiej będziemy w stanie przespać całą noc. Jest między nimi jednak różnica.
Śpiwór puchowy Pajak CORE 400 ’20 NAVY L REGULAR

Z uwagi na różną budowę ciała i inne aspekty biologiczne, temperatura komfortu dotyczy kobiet. Co więcej, aby wynik był miarodajny, to podawane wartości określane są według surowych wymogów. Oznacza to, że w tych wyliczeniach uwzględniono kobiety o standardowej budowie ciała, które są po posiłku.
Temperatura dolnej granicy pozwala określić nam czy mężczyzna (również o standardowej budowie ciała i po posiłku) będzie w stanie przespać noc. Musimy też pamiętać o trzeciej temperaturze, ekstremalnej. Tą nie powinniśmy się w żadnym razie kierować, bo wskazuje ona na zbyt mały komfort cieplny u mężczyzny, przez co nie będzie on mógł zasnąć, a u kobiet, przy tej temperaturze, może dojść do hipotermii.
Tani śpiwór puchowy lecz o stosunkowo dobrych parametrach?
Bardzo często osiągnięcie dobrych parametrów w przypadku temperatury T comf i T lim wiąże się zastosowaniem puchu kaczego i bardzo dobrej termoizolacji. Niestety, tego typu rozwiązanie będzie bardzo drogie, a nie każdy może sobie na to pozwolić.
Dobrą alternatywą okażą się więc śpiwory, które nie wykorzystują drogiego puchu kaczego, a włókna poliestrowe. Choć takie wypełnienie nie gwarantuje nam idealnej izolacji termicznej w najcięższych warunkach, tak właściwe wykonanie śpiwora i większa ilość wypełnienia pozwoli osiągnąć akceptowalne dla nas temperatury.
PUCHOWE ŚPIWORY MUMIA ABARQS 850g

Puchowy termiczny śpiwór podróżny 210*80cm, 600g

Komfort to nie tylko odpowiednie wykonanie, ale też niska waga
Aby mieć gwarancję, że wybrany przez nas sprzęt będzie jak najbardziej komfortowy, musimy uwzględnić też jego ciężar. Jak doskonale wiemy, podczas pieszych wędrówek każdy kilogram się liczy. Różnica pomiędzy 600 gramowym śpiworem a tym ważącym nawet i 1200 g jest więc ogromna.
Im niższa waga, tym rzecz jasna śpiwór jest mniej problematyczny w transporcie i nie ciąży tak bardzo. Niską wagę osiągnąć możemy tylko i wyłącznie przez wykorzystanie puchu. Najczęściej jest to puch kaczy, lecz każdy wariant gwarantuje nam nadzwyczajne zdolności magazynowania i zatrzymywania powietrza. To, rzecz jasna, ma bardzo ważne znaczenie w przypadku izolacji termicznej i zakupu śpiwora dostosowanego do mroźnych nocy.
Podsumowanie – teraz wiesz która opcja okaże się najwłaściwsza
W rankingu śpiworów puchowych bez wątpienia pojawiło się bardzo wiele ciekawych rozwiązań. Jednakże, to PUCHOWE ŚPIWORY MUMIA ABARQS 850g | 1*C – 19*C okazały się najwłaściwsze z uwagi na fakt, że to opcje antyalergiczne. Co więcej, model ten to tani śpiwór puchowy, dzięki czemu nie odczujemy tak bardzo zakupu w naszym portfelu, a sprawnie poradzi sobie w mroźniejsze dni.
Jeśli jednak zależy nam na tym, aby wybrać ultralekki śpiwór puchowy bądź po prostu taki, którego temperatura komfortu jest na bardzo dobrym poziomie, to lepiej będzie zweryfikować inne opcje w zestawieniu lub też wykorzystać zebrane wyżej informacje w celu znalezienia idealnego rozwiązania na własną rękę.
Submit your review | |