Jakie kije trekkingowe wybrać w 2023 – Nasze Opinie oraz Ranking

Spis Treści

Zastanawiasz się które kije trekkingowe wybrać w 2024 roku? W takim razie sprawdź dzisiejszy ranking kijków trekkingowych i wybierz najciekawszą opcję!

Ostatnimi czasy aktywne spędzanie czasu zyskuje na popularności. Szczególnie widać to w przypadku mieszkańców miast, gdzie coraz częściej widujemy starsze osoby poruszające się o specjalnych kijkach. Jest to tak zwany Nordic Walking, a raczej pewnego rodzaju imitacja. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że te kije trekkingowe odgrywają bardzo ważną rolę podczas wędrówki. 

Górski trekking czy też podróże po mniej wymagającym, aczkolwiek wciąż nieutwardzonym terenie, może dosyć szybko doprowadzić do zmęczenia. Dlatego w celu poprawy komfortu wycieczki i zagwarantowania nieco wsparcia przy podejściach, schodzeniu, czy po prostu przy podróżowaniu z dodatkowym obciążeniem. Jeśli jednak byśmy wspierali się za pomocą kijków trekkingowych, to podczas górskich wędrówek byśmy byli w stanie znacznie dalej zajść. Co jednak powinno przede wszystkim wpaść nam w oko? Które parametry są najistotniejsze przy wyborze produktu idealnego?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Beon Pro Black

9.9

Średnia


 

VIKING Kettera Pro

9.8

Średnia


 

Sapphire SG-71

9.7

Tanie

Sportvida SV-RE0012

9.6

Tanie


 

VIKING Carbo Lite

9.5

Drogie


 

Spokey Sky Run

9.4

Drogie


 

Na szczęście w dzisiejszym zestawieniu postanowiliśmy wesprzeć każdego, kto chciałby mieć jak najlepsze kije trekkingowe. Nasi eksperci przyjrzeli się dostępnym produktom i najistotniejszą uwagę zwrócili na takie istotne kwestie jak odpowiednia konstrukcja i wykonanie kijów, funkcjonalność i możliwość regulacji długości, a także komfort – czy to ogólnego poruszania się czy też samego uchwytu. Nie mniej istotne były też końcówki, waga, a także inne opcje dodatkowe. 

Kije trekkingowe ranking 2024 roku otwiera Beon Pro Black

dobre kije trekkingowe

Kijki przygotowane przez firmę Beon charakteryzują siębardzo dobrym wykonaniem, świetnymi parametrami, a przy okazji oferują funkcjonalność i ciekawe akcesoria. I choć ich cena nie należy do najniższych, a waga jest powyżej przeciętnej, to i tak propozycja jest na tyle atrakcyjna, że znalazła się na samym szczycie naszego rankingu. Potwierdzają to też sami użytkownicy, gdyż opinie są w większości pochlebne.

Jeśli chodzi o sam produkt, to do produkcji kijków wykorzystano aluminium Jest to dokładnie typ 7075, który charakteryzuje się świetną trwałością. Potwierdza to wykorzystanie tego stopu w lotnictwie, gdyż właśnie z tego materiału są produkowane kadłuby czy skrzydła samolotów. Propozycja oferuje możliwość regulacji wysokości kijków w bardzo dużych zakresie. 135 cm wynosi długość przy maksymalnym rozłożeniu, a przy złożeniu jest to jedynie 61 cm. Tak duża regulacja możliwa jest dzięki 3 segmentowej konstrukcji.

Jeśli chodzi o grot, to jest on widiowy. Na uwagę zasługuje jednak zastosowanie różnych końcówek, dzięki czemu mamy do dyspozycji tak zwany sprzęt 4 Seasons. Komplet pozwala na użytkowanie kijków na śniegu, błocie, żwirze, a także na drodze asfaltowej. Końcówki zadbają o bezpieczeństwo grota. 

yes
  • Wysoki komfort trzymania;
  • Bardzo duże możliwości regulacyjne;
  • Komplet końcówek chroniących grot w zestawie;
  • Wysoka jakość i wytrzymałość.
no
  • Dosyć wysoka cena;
  • Stosunkowo spora waga.

Kij trekkingowy alternatywny dla numeru jeden to VIKING Kettera Pro

kije trekkingowe ranking

Jak doskonale wiemy, idealny produkt to taki, który oferuje szereg udogodnień i innych rozwiązań, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj oferta przygotowana przez markę Viking, mianowicie model Kettera Pro. I choć nie jest to opcja tak zaawansowana pod względem ustawień wysokości jak zwycięzca rankingu, to możliwość regulacji w zakresie 115-135 cm będzie wystarczający dla większości dorosłych użytkowników.

Kijki wykonane zostały z aluminium typu 7075, a więc z tego samego co zwycięzca rankingu. Produkcja jest 5-segmentowa, co znacznie ułatwia transportowanie kijków, natomiast wpływa też na ogólną stabilność i trwałość konstrukcji. Jednakże, z uwagi na blokadę teleskopu Fast Lock, urządzenie bardzo łatwo jest przygotować do użytku i ryzyko jego przypadkowego złożenia jest minimalne.

Cały komplet waży aż 534 gramy, co jest bez wątpienia sporą wartością jak na tego typu sprzęt – daje to wagę jednego kija na poziomie 267 gram. Jednakże, wytrzymały widiowy grot, antypoślizgowy chwyt, a także świetne opinie wymagających użytkowników sprawiają, że produkt, pomimo dużej wagi, jest ciekawym rozwiązaniem alternatywnym.

  • Wysoka jakość;
  • Kijki odporne na uszkodzenia;
  • Gumowa rączka poprawiająca chwyt i stabilność;
  • Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.
no
  • Duża waga;
  • Stosunkowo wysoka cena.

Amortyzacja, trwałość, a przy tym niska cena? Sprawdź Sapphire SG-71, czyli kolejną ciekawą opcję do nordic walking!

kije trekkingowe z linką cena

Budżetowa propozycja przygotowana przez firmę Sapphire przypadnie do gustu niejednej osobie i już tłumaczymy dlaczego. Przede wszystkim należy zauważyć, że model SG-71 ma 3 segmenty, co znacznie poprawia to jego stabilność podczas podróży. I choć zajmuje nieco więcej miejsca, to bez wątpienia model jest bardzo dobrze zaprojektowany i wyposażony.

Przede wszystkim należy pamiętać, że urządzenie oferuje nam niezwykle zaawansowane możliwości regulacyjne. Długość kijków można ustawić w zakresie od 66 do nawet 135 centymetrów. Oprócz tego, sprzęt cechuje się bardzo atrakcyjnym systemem amortyzacji zwanym AntiShock. Sprawia on, że produkt jest bardziej komfortowy i o wiele lepiej sprawdza się w przypadku utwardzonej powierzchni.

Bardzo ważną zaletą modelu Sapphire jest fakt, że kijki zostały wyposażone w korkowe uchwyty o bardzo dobrej ergonomii. Ich wyprofilowanie znacznie ułatwia pracę, a miękkie tworzywo sprawia, że po nawet długim spacerze nie musimy martwić się o odciski.

  • Duża regulacja długości kijków;
  • Komfortowe uchwyty;
  • Bogate wyposażenie dodatkowe;
  • Niska cena.
  • Mała ilość zamiennych końcówek na groty;
  • Dosyć duża waga.

Jeśli wciąż nie wiesz które kijki trekkingowe wybrać, to Sportvida SV-RE0012 może okazać się dobrą, tanią alternatywą

kije trekkingowe lekkie ranking

Zalet modelu SV-RE0012 jest bardzo dużo. Są to składane, dwusekcyjne kije przeznaczone na szlaki górskie, marsze, a także podczas podróży po stosunkowo równej, ale nie utwardzonej nawierzchni. Ranking kijów trekkingowych uzupełnia Sportvida, która przy okazji jest dosyć budżetowa. Pomimo tego, oferuje nam dobrą jakość wykonania i akceptowalne parametry pozostałe.

Urządzenie wyposażone jest w system amortyzacji anti-shock, dzięki czemu wstrząsy podczas podróżowania są znacznie zmniejszone i nie odczuwamy takiego zmęczenia na górskich szlakach czy też na drogach asfaltowych. Sama kijki wykonane zostały z aluminium. I choć nie jest to typowe aluminium lotnicze, to stop 6061 jest lekki, odporny na pęknięcia i wygięcia, a także jednocześnie wystarczająco wytrzymały.

Oczywiście najlepsze kije trekkingowe to takie, które nie ważą bardzo dużo. W tym przypadku jest to 420 gram na parę, czyli około 210 gram na jeden kijek. I choć znajdziemy opcje lżejsze, to i tak jest to relatywnie niska waga – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że te kije do nordic walking są bardzo tanie.

  • Bardzo niska cena;
  • Stosunkowo lekkie;
  • Szereg końcówek zamiennych i bucików ochronny na grot;
  • Amortyzacja anti-shock.
  • Przeciętna regulacja długości.

Ranking kijków trekkingowych uzupełnia też VIKING Carbo Lite

kije trekkingowe opinie

Kijki nordic walking muszą przede wszystkim gwarantować nam najlepszą możliwą klasę wykonania i trwałość. Produkty idealne to takie, które nawet po wieloletnim intensywnym użytkowaniu dalej będą gwarantować bezpieczeństwo i stabilność, a groty w takim sprzęcie nie będą całkowicie zniszczone. Tak dobre kije mogą gwarantować przede wszystkim firmy renomowane, a Viking jest właśnie taką firmą. 

Propozycja jest bez wątpienia jedną z najdroższych spośród opisywanych, ale dzieje się tak nie bez powodu. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kije te wykonany zostały ze znacznie lżejszego i trwalszego materiału, niż aluminium. Mowa tutaj o karbonie. Model Carbo Lite cechuje się, dzięki temu, nadzwyczaj wysoką jakością i trwałością, która może nawet kilkukrotnie przewyższyć trwałość opcji aluminiowych.

Jeśli chodzi o samą rączkę, to została ona odpowiednio wyprofilowana i obłożona mięciutką pianką. Dzięki temu jest bardzo przyjemna w dotyku, a dodatkowe właściwości antypoślizgowe sprawiają, że opcja ta nie wyślizgnie czy nie wypadnie nam z ręki.

  • Najwyższa jakość wykonania – 100% karbon;
  • Bardzo lekkie kije – tylko 190 gramów każdy;
  • Spore możliwości regulacyjne – 65-135 cm;
  • Po złożeniu kijki zajmują mało miejsca – 3 sekcje.
  • Bardzo wysoka cena.

Spokey Sky Run to kolejne urządzenie trekkingowe wybrać powinniśmy, szczególnie jeśli wymienna końcówka kija jest dla nas istotna

kijki trekkingowe składane opinie

Najbardziej popularne nowe kijki przygotowywane są zazwyczaj z wyżej wspomnianego karbonu. Włókno węglowe charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością, co niejeden test już potwierdził. Jednakże, oprócz samego wykonania, kijki posiadają niską wagę, a po złożeniu kijki trekkingowe zajmują bardzo niewiele miejsca. To wszystko w połączeniu z ogromną ilością dodatkowych akcesoriów sprawia, że mamy do czynienia z produktem bardzo atrakcyjnym. 

Opcja jest jedną z najlepszych w tym rankingu pod względem wagi i to nie bez powodu. Lekki materiał, przemyślana konstrukcja uchwytów, a dodatkowo brak niepotrzebnych rozwiązań sprawiło, że te kijki przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Model waży niewiele ponad 440 gram, co jest równoznaczne z 220 gramami na kijek. Oprócz tego, rączki wyprodukowane zostały z pianki EVA, czyli bardzo komfortowej w dotyku propozycji. 

Sprzęt jest 4-sekcyjny, co mogłoby wydawać się, że zagwarantuje to ciekawe możliwości konfiguracyjne. Niestety długość regulować możemy tylko w zakresie od 115 do 135 centymetrów. Bogate dodatki sprawiają jednak, że ten opcje trekkingowe powinny jak najbardziej przypaść nam do gustu.

  • Bogate wyposażenie dodatkowe;
  • Bardzo trwałe i lekkie wykończenie dzięki konstrukcji z włókna węglowego;
  • Zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu;
  • Bardzo komfortowe uchwyty.
  • Dosyć wysoka cena.

Dalej nie wiesz który kij trekkingowy będzie najlepszy? Sprawdź poniższe porady i uwzględnij opinie we własnych poszukiwaniach!

Każdy z nas wybierając się na wycieczkę w góry czy też na podróż szlakiem chce przygotować się jak najlepiej na nasze potencjalne przygody. Z tego powodu mężczyźni szukają najlepsze kurtki trekkingowe męskie, a kobiety patrzą na najodpowiedniejsze kurtki trekkingowe damskie. Każdy chce jednak mieć odpowiedni plecak trekkingowy, bo znacznie ułatwi to nasz wypad. O komfort mogą równie dobrze zadbać inne akcesoria turystyczne, chociażby kijki do nordic.

Wyżej wymienione oferty to tylko kropla w morzu bardzo ciekawych opcji, jakie możemy dla siebie wybrać. Aby jednak mieć gwarancję, że uda nam się dobrać kijki trekkingowe w góry, do lasu, czy po prostu do codziennych ćwiczeń w mieście w idealny sposób, potrzebujemy wiedzy i doświadczenia. I choć wydawać by się mogło, że po prostu kijki trekkingowe muszą oferować stabilność i wsparcie, to jednak to nie wszystko.

Otóż niewłaściwie wybrane kijki będą szybciej się zużywało, będą także znacznie cięższe niż powinny, a dodatkowo ich użytkowanie może okazać się niekomfortowe z uwagi na nieprawidłowe dostosowanie ich długości do naszego wzrostu. A przecież jeszcze niektóre te sprzęty trekkingowe wyposażone są w specjalne zamienne końcówki i inne akcesoria. Abt więc wybrać produkt idealny, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik zakupowy poniżej. Zanim do niego przejdziecie, warto też zajrzeć tutaj:

Typ konstrukcji to pierwsza kluczowa kwestia, na jakiej ranking 2024 roku się skupił i nie bez powodu

Czynnikiem iście istotnym dla prawidłowego wyboru urządzenia tego typu na lata jest, rzecz jasna, jego typ konstrukcji. Jak dobrze wiemy, mamy dostępne na rynku kije trekkingowe składane w dwóch segmentach, trzech, czterech, a nawet pięciu. Każda z ofert jest skierowana do nieznacznie innej grupy odbiorców z bardzo prostego powodu. Każda wycieczka jest inna, intensywność z jaką pokonywać będziemy dany teren i też sama charakterystyka danego terenu jest inna. 

To wszystko oznacza, że dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie bardzo trwałe i stabilne rozwiązanie dwusegmentowe, które ma znacznie większą stabilność i trwałość niż, chociażby, pięcioczęściowy kijek trekkingowy. I choć większość z nowoczesnych produktów oferuje specjalne blokady i zabezpieczenia, to jednak z czasem te blokady mogą zacząć słabnąć. Ponadto, sztywność też jest różna i jeśli w kiju jest więcej segmentów, to uginanie się może być znacznie większe. A to automatycznie obniża komfort użytkowania.

VIKING Kettera Pro
kije trekkingowe ranking
tanie kije trekkingowe
VIKING Carbo Lite
kije trekkingowe opinie

Oczywiście kolejną kluczową kwestią jest sprawdzić materiał wykonania 

Kijki trekkingowe wykonane mogą być z tak naprawdę dwóch rodzajów materiału. Pierwszy, o wiele bardziej popularny, to aluminium. Drugim materiałem jest włókno węglowe, czyli potocznie materiał zwany karbonem. Obie opcje są lekkie i trwałe, natomiast aluminium będzie zdecydowanie tańsze od włókna węglowego. Ponadto karbon cechuje się też większą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Warto jednak zauważyć, że sam materiał to nie wszystko, bo nierzadko w grę wchodzi też użyty stop. Na przykład dwa często spotykane stopy aluminium wykorzystywane do produkcji kijów trekkingowych to 7075 i 6061. Różnica między tymi opcjami jest znaczna – pierwsza propozycja to tak zwane aluminium lotnicze i charakteryzuje się większym stosunkiem wytrzymałości do gęstości. 

Jest to jednak też równoznaczne z wyższą ceną. Co prawda nie jest to tak duża różnica jak między aluminium a karbonem, aczkolwiek jest ona zauważalna. Warto jednak wybrać aluminium 7075 bądź, jeśli możemy sobie pozwolić, opcję karbonową.

System blokowania, rodzaj końcówek, a także ich możliwa wymiana – sprawdź cechy dodatkowe

Dalej, warto przyjrzeć się pozostałym właściwościom i cechom dodatkowym kijków trekkingowych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę poza samym wykonaniem i ilością segmentów, sprzęt tego typu musi też oferować bardzo dużą ilość zamiennych końcówek na groty. A skoro o grotach mowa, to kije zakończone są zazwyczaj grotami widiowymi bądź stalowymi. Opcja pierwsza jest znacznie popularniejsza i wytrzymalsza, dlatego tego powinniśmy się trzymać.

Jednakże, nie o same grota chodzi, bo przecież ich odpowiednie zabezpieczenie czy nałożenie właściwej końcówki będzie kluczowe – zarówno dla trwałości tego elementu, jak i komfortu poruszania się po danej nawierzchni. Przecież oczywistym jest, że gumowa, antypoślizgowa końcówka płaska będzie o wiele lepiej się sprawdzała w mieście niż otwarty grot stalowy. 

Warto też mieć na uwadze dodatkowe funkcje jak, chociażby, sporą możliwość regulacji kijów (w zakresie minimum 30 cm, aczkolwiek bez najmniejszych problemów znajdziemy kijki umożliwiające nam ustawienie długości urządzenia w zakresie nie 100-130 cm, a 60-130 cm). Miejmy też na uwadze to, że kijki mogą być wyposażone w systemy amortyzacyjne, które niwelują wstrząsy odczuwalne przez nasze ręce.

Spokey Sky Run
kijki trekkingowe składane opinie
Sapphire SG-71
kije trekkingowe z linką cena

Wiesz jakie kijki trekkingowe będą najlepsze? Te, które są lekkie i oferują dużą regulację

Jeszcze jednym kryterium bardzo ważnym z perspektywy znalezienia opcji idealnej jest, bez wątpienia, wybranie opcji, której waga nie przekracza 600 gram w przypadku pary lub 300 gram w przypadku jednego kijka. Ciężar bardzo mocno wpływa na ostateczny komfort, z jakim będziemy mogli poruszać się przy użyciu danego sprzętu. Bo przecież im kijki są cięższe, tym większy ciężar musimy przenosić za pomocą naszych rąk.

I choć różnica między 200-gramowych a 400-gramowym kijkiem wydaje się niewielka, bo to przecież dalej jest bardzo mało jak na możliwości ludzkie, to wyobraźmy sobie, że podnosimy taki 400-gramowy kijek kilkaset czy nawet kilka tysięcy razy w ciągu jednego wypadu. Ostatecznie mocno to wpływa na zmęczenie.

Wyżej wspomniana regulacja też jest kluczowa, bo przecież jeśli nie dopasujemy produkt do naszego wzrostu, to poruszanie się w górskich terenach czy nawet po płaskiej drodze będzie sprawiało trudności. A przecież ostatnie czego chcemy, to właśnie wybór sprzętu do pomocy, które nam jeszcze utrudnia pracę.

Podsumowanie – teraz wiesz jakie są najlepsze kije trekkingowe w 2024 roku

Beon Pro Black to bez wątpienia dzisiejszy zwycięzca rankingu. Świetne wykonanie sprzętu, bardzo dobra jakość, świetne możliwości regulacyjne, a także wysoki komfort trzymania i multum końcówek w zestawie. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że nawet jeśli waga nie jest najniższa, to produkt będzie bez wątpienia przydatny i wesprze nas podczas wędrówek.

Jeśli jednak bardziej zależy nam na leciutkiej opcji wykonanej z karbonu bądź po prostu myślimy nad rozwiązaniem oferującym nam bardziej budżetowe podejście do tematu, to możecie w każdej chwili wykorzystać zdobytą w poradniku zakupowym wiedzę i podjąć własną decyzję o zakupie idealnych kijów trekkingowych. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kije trekkingowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews