Czy pałka teleskopowa jest legalna?

Pałki teleskopowe – legalna samoobrona

Miasta nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać – kieszonkowcy, agresywni pijani i młodzież szukająca wrażeń. Wyżej wymienieni nie zastanawiają się, kogo zaatakować, dlatego każdy, nawet Ty, możesz stać się potencjalną ofiarą napadu. Nie ma znaczenia, jakiej jesteś płci, ile masz lat, ani w co jesteś ubrany. Jedno jest pewne – musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Polskie prawo zabrania posiadania broni bez pozwolenia. Istnieje jednak tzw. prawo do obrony własnej. Nie każdy jest zaawansowanym użytkownikiem sztuk walki, a w przypadku ataku z zaskoczenia, nawet profesjonalista z czarnym pasem ma małe szanse na wyjście z sytuacji bez szwanku.

Istnieje zatem szereg produktów służących do obezwładnienia przeciwnika i zyskania czasu na ucieczkę. W sieci można trafić na wiele ofert tzw. pałek teleskopowych. Powstaje jednak wątpliwość, czy pałka teleskopowa jest legalna w Polsce i czy kupując ją, nie popełniasz przestępstwa? W dzisiejszym poradniku rozwieję wszelkie wątpliwości, a Ty dowiesz się, czy taki gadżet może znaleźć się w Twoim wyposażeniu.

Pałka teleskopowa to broń, czy może jednak nie?

Według Słownika Języka Polskiego PWN broń to środek techniczny służący do celowego rażenia osoby lub zwierzęcia -> skuteczne odstraszacze psów. Bronią zatem może być tak naprawdę każdy przedmiot, nawet zupełnie niepozorny, jak np. lampa – odpowiednio wykorzystana jest przecież w stanie zadać obrażenia. Pałka teleskopowa jest bronią. Powstała po to, aby ogłuszyć przeciwnika, i może zadać poważne obrażenia. Czy to oznacza, że jest nielegalna? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie.

Ustawa o broni i amunicji, a pałka teleskopowa

Dnia 21 maja 1999 roku uchwalono dokument zwany Ustawą o Broni i Amunicji. Zawarto w niej ściśle określone wytyczne regulujące prawnie, kto może, i w jaki sposób korzystać z danej broni. Niestety, budzi ona wątpliwości, a Artykuł 4. zakazuje korzystania z „pałek teleskopowych o szczególnej budowie”. Wynika z tego, że tylko pewien rodzaj pałek teleskopowych jest zakazany, a reszta z nich może służyć jako narzędzie do obrony własnej – tutaj jednak pojawia się kolejna niejasna kwestia.

Istnieje bowiem jeszcze stanowisko policji oparte o ekspertyzy, analizy i statystyki policyjne. Część specjalistów uważa, że pałki teleskopowe nie powinny być legalne bez zezwolenia w ogóle. Taki wniosek powstał, ponieważ okazuje się, że omawiany przedmiot często jest używany niezgodnie z przeznaczeniem, tj. nie każdy używa jej tylko do obrony własnej.

Zatem czy pałka teleskopowa jest legalna w 2025 roku? Na ten moment tak i prawdopodobnie nic się w tej kwestii nie zmieni. Powodów jest kilka, lecz najważniejszy to niesprecyzowane prawo. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że spore problemy z jednoznaczną klasyfikacją pałek sprawia, że policja nie złoży wniosku o uznanie tych przedmiotów bronią. Z tego względu na tę chwilę pałki teleskopowe znajdują się w tej samej kategorii, co gaz pieprzowy i paralizator, czyli będą przysługiwały każdej osobie pełnoletniej do obrony własnej.

Czym charakteryzuje się legalna pałka teleskopowa?

Załóżmy, że znalazłeś w sklepie, np. internetowym dobrą ofertę i chcesz kupić rzetelny produkt, jednak nie masz pewności, czy możesz zakupić przedmiot, nie narażając się na problemy prawne. Jak sprawdzić, czy pałka teleskopowa jest legalna?

Według wspomnianych już ekspertyz policyjnych problem stanowi element konstrukcyjny nazywany korkiem. Jest to zakończenie pałki, zwieńczenie końcowego segmentu, chroniący urządzenie przed uszkodzeniem. Z oczywistych przyczyn pałka teleskopowa nie powinna się składać zbyt łatwo – wtedy przeciwnik mógłby użyć siły nacisku i ponownie obezwładnić ofiarę. Żeby złożyć pałkę, trzeba uderzyć nią o twarde podłoże, np. o beton lub cegłę.

Średnica korka nie powinna być dużo większa od średnicy pałąka ani cięższa. W przeciwnym razie gadżet nie tylko ogłuszy napastnika, ale również trwale okaleczy, ponieważ konstrukcja pałek polega na tym, że są one lekkie, ale stosunkowo mocno uderzają przy użyciu niewielkiej siły. Większość pałek teleskopowych dopuszczonych do sprzedaży jest legalna. Należy jednak być wyczulonym na przyrządy zakończone potężną kulą lub dodatkowymi elementami, np. wypustkami lub kolcami. Legalna pałka teleskopowa to taka, która charakteryzuje się prostą budową i małym korkiem.

Użytkowanie pałek teleskopowych

Warto wiedzieć, w jaki sposób stosować pałki teleskopowe. Nie można ich wypróbować w ramach treningu, dlatego kluczową rolę gra teoria.

Na początku zajmę się samą konstrukcją pałki. Jest to metalowy przyrząd, złożony zazwyczaj z trzech segmentów – rękojeści i wysuwanych elementów służących do uderzania. Rękojeść ma największą średnicę i zwykle jest obleczona gumą, żeby pałka nie wyślizgiwała się z rąk.

Najczęściej do pałki teleskopowej jest dołączone etui, które można przytroczyć do paska spodni, lub plecaka – ułatwia to przenoszenie gadżetu i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, np. wilgoci i otarć.

Charakterystyka pałki teleskopowej

  • jest metalowa;
  • posiada antypoślizgową rękojeść;
  • składa się do rozmiaru rękojeści;
  • zwykle ma trzy segmenty.

O ile uderzeń nie wolno ćwiczyć, o tyle warto jest potrenować rozkładanie pałki teleskopowej, zachowując odpowiednią odległość od ludzi i przedmiotów. Najpopularniejsze na rynku są przyrządy o długości całkowitej 20 cali, czyli 50 centymetrów.

Osobie, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tym narzędziem, może być trudno je rozłożyć, a lepiej, żeby ten pierwszy raz nie zdarzył się w sytuacji zagrożenia życia.

Po pierwsze należy wyjąć pałkę z pokrowca. Następnie chwyć ją mocno, ale wygodnie za rękojeść – nie zaciskaj dłoni zbyt mocno, ale trzymaj tak, aby przy rychłym ruchu pałka nie wypadła Ci z ręki. Kiedy dostosujesz już chwyt, wykonaj energiczny zamach – podnieś dłoń i szybko porusz nią w przód. Przy odpowiedniej technice gadżet samodzielnie rozłoży się w ułamek sekundy.

W celu złożenia pałki teleskopowej musisz uderzyć korkiem o twarde podłoże, np. podłogę, ścianę budynku albo ławkę w parku. To również może wymagać wprawy, ale najważniejsze, żebyś ponownie mocno chwycił rękojeść i pewnym ruchem uderzył o wybrany obszar. Segmenty się złożą i powrócą do uchwytu.

Kolejna kwestia to uderzanie. Pamiętaj, że nie wolno zadawać ciosów w głowę, ponieważ w ten sposób możesz poważnie zranić przeciwnika, a nawet doprowadzić do tego, że stanie się on niepełnosprawny. Wymierzaj ciosy w nogi, pośladki i boki tułowia. W ten sposób zadasz ból, co rozproszy przeciwnika i prawdopodobnie powali go na ziemię, a Ty zyskasz czas na ucieczkę.

Prawidłowe stosowanie pałki teleskopowej:

  1. Chwyć rękojeść i zrób energiczny ruch ręką w przód.
  2. Zadawaj ciosy w nogi, pośladki i boki.
  3. Nigdy nie celuj w głowę i plecy.
  4. Aby złożyć pałkę teleskopową, uderz korkiem o twarde podłoże.
  5. Używaj pałki tylko i wyłącznie w momencie zagrożenia życia lub zdrowia, czyli do obrony własnej.

Wybierz mądrze pałkę teleskopową i czuj się bezpiecznie

W dzisiejszym poradniku opisałem pokrótce aspekt prawny posiadania i użytkowania pałek teleskopowych. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać wszelkie parametry produktu, który chcesz kupić -> więcej informacji na rankingu dobrych pałek teleskopowych. Staraj się wybierać sklepy, w których sprzedawca podaje wiele szczegółów i dodaje dużo zdjęć, na których widać budowę korka oraz ogólną konstrukcję gadżetu.

Legalna pałka teleskopowa zawsze może być przy Tobie, ponieważ jest lekka. Nawet schowana w torebce lub plecaku, nie rozłoży się samoczynnie. Najważniejsze jest jednak to, że posiadając ten niewielki przedmiot, będziesz się czuł bezpiecznie i zawsze będziesz miał skuteczny przyrząd do samoobrony pod ręką.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czy pałka teleskopowa jest legalna?
Average rating:  
 0 reviews