Jak uzyskać pozwolenie na paralizator?

Czy na paralizator trzeba mieć pozwolenie? Wszystko co musisz wiedzieć o formalnościach związanych z tym gadżetem 

Skuteczna obrona przed agresją pochodząca od stron trzecich to z pewnością bardzo ważna kwestia. Każdy pragnie czuć się bezpiecznie i dlatego coraz częściej decydujemy się na wybór paralizatorów bądź też innych narzędzi do obrony osobistej. Jednym z takich przykładów jest, na przykład, paralizator.

Obok gazów pieprzowych czy pałek teleskopowych, to najpopularniejszy środek do obrony. Dzięki prostej budowie i niemal natychmiastowemu działaniu, możecie skutecznie powstrzymać praktycznie każdego agresora i to w bardzo szybki sposób.

Bardzo często jednak pojawia się kwestia legalności tego środka – sprawdź artykuł Czy paralizator jest legalny?. Jeśli udało ci się odnaleźć ten artykuł, to z pewnością słyszałeś o tym, że w celu zakupienia niektórych produktów wymagane jest pozwolenie. Nie dotyczy to jednak całego katalogu, a tylko poszczególnych modeli. Od czego więc zależy legalność danego sprzętu? 

W tym artykule postanowiłem odpowiedzieć na ten problem i przygotować zbiór informacji od A do Z, dzięki którym dowiecie się które propozycje wymagają pozwolenie na paralizator, które nie, jak to pozwolenie wygląda i co trzeba zrobić, aby je zdobyć. 

Legalny paralizator to ten o mniejszej mocy

Zanim jednak opowiem o samym pozwoleniu, warto najpierw sprawdzić klasyfikację paralizatorów. Pozwoli ci to dowiedzieć się która opcja będzie dostępna dla każdego, a która wymaga nieco więcej zachodu. Jednym z najprostszych sposobów na określenie tego czy dane urządzenie wymaga specjalnego zezwolenia jest zweryfikowanie jego mocy.

W przypadku paralizatorów, patrzymy tutaj na napięcie. Modele oferujące napięcie do 10 ma, czyli 10 000 000 V nie wymagają podejmowania żadnych dodatkowych kroków. Oznacza to, że jeśli jesteś osobą pełnoletnością, to po przedstawieniu dowodu osobistego bądź też (przy zakupie online) przesłaniu danych z dowodu możemy bez żadnych dodatkowych problemów wyposażyć się w ten typ paralizatora. 

Chciałbym przy tym zauważyć, że taka wartość jest z pewnością wystarczająca dla praktycznie każdego użytkownika z bardzo prostego powodu – rekomendowane i polecane paralizatory oferują nam napięcie chwilowe na poziomie od 500 000 V do nawet i 2 000 000 V. Nie powinieneś więc dziwić się, że pozwolenie na paralizator powyżej 10ma jest wręcz wymagane, bo takie urządzenia są nad wyraz mocne i bardzo łatwo doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu korzystając z takiego narzędzia – poczytaj więcej o budowie paralizatora tutaj

Budowa paralizatora - poradnikowy

Czy forma paralizatora wpływa na jego legalność? Co nieco o paralizatorach ukrytych

Kolejną kwestią, jaką możesz mieć na uwadze przy ustalaniu legalności sprzętu jest jego forma. Coraz częściej paralizatory dostępne są jako urządzenia mniej oczywiste. Wygląd ich nie wzbudza podejrzeń – chociażby na pierwszy rzut oka. Czy jednak z tego powodu powinniśmy martwić się o legalność tego rozwiązania? Otóż nie. 

Paralizatory dostępne w innej niż standardowo formie nie różnią się zasadami od tych standardowych. Choć istnieje możliwość zakupienia paralizatora przypominającego smartfona (dobrym przykładem może tutaj być: Paralizator smartphone 3 mln V z latarką, USB (6S) lub też propozycję 2 w 1 w kształcie latarki (sprawdź tutaj: Paralizator latarka Sabre GS1000SF z kaburą 1mln V), to nie są one traktowane inaczej mając na uwadze prawo. 

Kiedy jednak pozwolenie na paralizator okaże się wymagane?

Pierwszym i tak naprawdę jedynym powodem, dla którego wymagane będzie wyposażenie się w specjalne pozwolenie, jest bardzo wysoka moc paralizatora. Chodzi dokładnie o średnią wartość prądu w obwodzie. Ta nie może przekraczać 10 mA. Tego typu rozwiązania gwarantować ci mogą ogromną moc i niemal pewną likwidację jakiegokolwiek zagrożenia. 

To więc idealna opcja jeśli jesteś ochroniarzem bądź pracujesz w miejscu, które charakteryzuje się podwyższonym ryzykiem agresji. Mowa tutaj o kantorze, banku czy po prostu w sklepie. Warto też zauważyć, że zakup sprzętu do pomocy w pracy może okazać się dobrym rozwiązaniem z uwagi na to, że wszelkie kwestie związane z uzyskaniem pozwolenia – w tym dodatkowe opłaty, o których wspomnę poniżej – zostaną chociaż częściowo pokryte z portfela pracodawcy. 

Tak więc jak uzyskać pozwolenie na paralizator? Krok po kroku co musisz zrobić!

Uzyskanie pozwolenia nie należy do czynności żmudnych, aczkolwiek tak czy siak istotne będzie poświęcenie nieco czasu w celu załatwienia szeregu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia. Bardzo ważne jest tutaj to, że nie istnieje specjalnie wydzielone pozwolenie na korzystanie z paralizatorów o mocy powyżej 10 000 000 V. To, co nas interesuje, to pozwolenie na broń.

Niektóre środki obrony osobistej, takie jak kastety, nunczaki, pałki z ciężkiego materiału czy też przedmioty z ukrytym ostrzem, które w żaden sposób nie przypominają standardowych broni białych. W tej, rzecz jasna, kategorii znajdziesz też inne urządzenia niebezpieczne, w tym paralizatory elektryczne(https://drogawprzyrodzie.pl/paralizator-opinie-ranking/) o wystarczająco dużej mocy.

Dlatego naszym celem będzie uzyskanie pozwolenia na broń. Tutaj jednak istnieje parę kwestii, które przed złożeniem wniosku musimy sobie uporządkować. Przede wszystkim w jakim celu planujemy zakup danego urządzenia? Czy będzie to w celach obronnych? Cel jest bardzo istotny, bo wnioski są szczegółowo rozpatrywane i bardzo rzadko udzielane bez konkretnego powodu, którym może być właśnie profesja i związane z wykonywanym przez nas zawodem ryzyko.

W roku 2025 prawo mówi o tym, że pozwolenie wydawane jest w takich celach jak, na przykład:

  • Ochrona osobista; 
  • Ochrona osób i mienia; 
  • Kolekcjonowanie; 
  • Szkolenie; 
  • Uprawianie sportu; 
  • Rekonstrukcje historyczne; 
  • Łowiectwo
  • Broń jako pamiątka. 

Innymi słowy, nikłe szanse są na uzyskanie pozwolenia jeśli twoja prywatna sytuacja nie da organom wydającym takie pozwolenie wiarygodnego i, co ważne, potwierdzonego przez odpowiednie dokumenty powodu. Oczywistym jest, że w tego typu wniosku musisz uzasadnić i wskazać sposób użycia bronić i zaświadczyć, że jej użycie będzie podyktowane tylko i wyłącznie tylko poważną sytuacją i tylko w przewidzianym we wniosku celu.

Jeśli chodzi o organ wydający to zezwolenie, należy udać się do komendanta wojewódzkiej Policji właściwego dla miejsca zamieszkania interesanta. Jednakże, w przypadku gazów obezwładniających lub też narzędzi niebezpiecznych, istnieje też możliwość udania się do komendanta powiatowego, lecz jest to rzadkością i przeważnie to komendant wojewódzki zajmuje się tego typu sprawami.

Podsumowanie – teraz wiesz który paralizator wymaga pozwolenia, a który wyłącznie pełnoletności! 

Jak widzisz, kluczowych kwestii jest dużo, a do załatwienia formalności nie mniej. Dlatego bardzo istotne jest sprawdzenie czy rzeczywiście potrzebujemy paralizatora powyżej 10 ma. Jeśli tak jest, pamiętajmy o następujących zasadach:

  1. Zbierzmy wszystkie dokumenty, które okażą się niezbędne przy składaniu wniosku.
  2. Ustalmy prawidłowy cel starania się o pozwolenie i zadbajmy o wiarygodne i niepodważalne uzasadnienie.
  3. Ustalmy miejsce składania dokumentów (jest to zazwyczaj komendant wojewódzkiej Policji regionu interesanta).
  4. Uiśćmy wszelkie opłaty.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak uzyskać pozwolenie na paralizator?
Average rating:  
 0 reviews