Budowa paralizatora – poradnik

Budowa paralizatora – wszystko co musisz wiedzieć o konstrukcji urządzenia

Jak dobrze wiemy, jednym z najskuteczniejszych sposobów na osobistą ochronę jest wykorzystanie skutecznego paralizatora. Co ciekawe, nawet mały paralizator może okazać się nadzwyczaj skuteczny i powalić największego agresora. Jednakże, z uwagi na to, że niewiele osób wie jak działają, postanowiłem omówić ich konstrukcję.

Artykuł ten ma na celu pokazać ci czego spodziewać się od paralizatora strzelającego lub wariantu klasycznego, jak tego typu sprzęt się używa i czym tak naprawdę różnią się poszczególne od siebie produkty. To najlepszy sposób na uzyskanie niezbędnych informacji, które w przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia czy nawet i życia mogą okazać się kluczowe do prawidłowego użytkowania sprzętu.

Zacznę jednak od podstaw, a więc rodzajów

Zanim opowiem wam o budowie paralizatora, bardzo ważne jest dowiedzieć się co jest na rynku dostępne i czym każdy z poszczególnych gadżetów różni się od siebie. Najbardziej podstawowy podział to paralizator strzelający typu taser i paralizator standardowy. Zacznijmy jednak od tej drugiej opcji.

Prawdopodobnie u ciebie tradycyjny paralizator to będzie pierwsze urządzenie, które zakupisz. Są to niezwykle proste pod względem konstrukcji urządzenia, które dodatkowo nie charakteryzują się nazbyt wysoką ceną. Z uwagi na ich świetne opinie i poręczność, te małe paralizatory będą idealnym rozwiązaniem dla ciebie, jeśli potrzebujesz zabezpieczenia na każdą sytuację. 

Drugą opcją, o wiele popularniejszą w przypadku filmów akcji czy też policji, jest paralizator odległościowy. To urządzenie zwane jest też taserem i gwarantuje nam możliwość unieszkodliwienia agresora na odległość. W porównaniu do standardowego paralizatora, w przypadku opcji dystansowej elektrody rażące przeciwnika wystrzeliwane są do 6 metrów w przód.

Jest to ogromna przewaga w porównaniu do tradycyjnych paralizatorów, bo pozwala to na utrzymanie odległości od agresora i uzyskanie przewagi. Musimy natomiast pamiętać, że produkty tego typu są o wiele droższe. Ich cena, w zależności od modelu i mocy, różni się i wynosić może od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Co więcej, tasery to też paralizatory policyjne. Jednakże, z uwagi na ogromną moc, jaką posiadają, na ich użytkowanie musimy uzyskać pozwolenie. Nie jest to, co prawda, trudne, aczkolwiek przeciętny Kowalski bez podania odpowiedniego uzasadnienia nie będzie mieć możliwości.

Czy paralizator jest legalny

Skoro już wiemy jakie są różnice pomiędzy taserami a tradycyjnymi paralizatorami, czas przejść do meritum, mianowicie ich konstrukcji

Głównym elementem konstrukcyjnym tych urządzeń są, rzecz jasna, obwody z transformatorami. To one odpowiadają za wykorzystanie zmagazynowanej energii elektrycznej, która przechowywana jest wewnątrz baterii Transformatory pozwalaja na uzyskanie prądu o napięciu wynoszącym od 20 000 do nawet i 500 000 V. Jednakże, z uwagi na ich niskie natężenie, nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia czy też życia napastnika. 

Większość paralizatorów wyposażona jest w specjalne zabezpieczenie które należy najpierw odblokować w celu użycia sprzętu. Prąd, który wygeneruje paralizator, dociera do głowic. Następnie wystające bolce, zwane elektrodami, przekazują prąd. Jeśli przyłożymy tę końcówkę do ciała napastnika, to impuls elektryczny dotrze do organizmu agresora. Warto zauważyć, że impuls wychodzący z elektrod przejdzie bez problemu przez ubranie.

Impuls elektryczny który wychodzi czy to z paralizatora odległościowego czy tego tradycyjnego, paraliżuje cały organizm z uwagi na to, że oddziaływuje na układ nerwowy. Głównym powodem zajścia takiej reakcji jest fakt, że nasze ciało składa się w dużej mierze z wody. Jak wiemy, to bardzo dobry przewodnik prądu. Gdy więc obwód się zamyka (po przyłożeniu elektrod do ciała), wtedy ma miejsce porażenie. 

Czas trwania paraliżu ciała jest różny i wynosi od kilkudziesięciu sekund do nawet kilkudziesięciu minut. Głównym czynnikiem wpływającym na długość działania porażenia na nas zależne jest od mocy urządzenia, czasu rażenia przeciwnika, a także od samego organizmu. 

Potencjalne niebezpieczeństwa związane z wykorzystaniem paralizatora

Nawet jeśli nie korzystamy z paralizatora policyjnego o dużej mocy (sprawdź który paralizator jest legalny), a w naszych rękach znajduje się bardzo słaby i mały paralizator, to w niektórych przypadkach może dojść do zagrożenia zdrowia czy życia.

Szczególnie niebezpieczny paralizator okaże się u osób, które chorują na padaczkę lub też mają jakiekolwiek schorzenia serca. Oprócz tego, osoby z rozrusznikami serca także mogą ucierpieć. Należy jednak pamiętać, że będąc w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia nie możesz wiedzieć czy potencjalny agresor choruje na coś. Dlatego zawsze powinieneś korzystać ze sprzętu zgodnie z instrukcją.

Budowa paralizatora – Podsumowanie

Choć budowa paralizatorów nie jest zbytnio skomplikowana, to ich sposób działania jest niezwykle skuteczny. Prawdopodobnie to jedna z najskuteczniejszych metod obrony, aczkolwiek w niektórych przypadkach może okazać się dla nas niebezpieczna. Warto więc zawsze stosować się do zaleceń producentów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Budowa paralizatora - poradnik
Average rating:  
 0 reviews